Preventivní péči o chrup vašeho mazlíčka můžeme rozdělit na péči základní (gró péče o chrup) a doplňkovou.
Gró je odstraňování zubního plaku
Mezi základní péči o chrup psa patří jeho pravidelné čištění zubním kartáčkem a enzymatickou zubní pastou (mechanická očista). To by nikdy nemělo chybět a mělo by být hlavní součástí prevence vzniku zubního kamene a odstraňování zubního plaku. Tato metoda se může až z 80% podílet na odstranění zubního plaku.
A co víc?
Vše ostatní, co dopřejeme psovi navíc, je už nadstandard (např. doplňky stravy pro odstranění plaku a desinfekční roztoky dutiny ústní) a nemá takový vliv na samotné odstraňování zubního plaku jako pravidelné čištění zubů.
Čím čistit psovi zuby
Velmi důležité je vybrat správný kartáček – měkký s rovnými štětinami (hodně se osvědčily kartáčky značky Curaprox). Dále při čištění budeme používat zubní pastu pro psy – enzymatickou zubní pastu. Na trhu je plno značek, můžete si vybrat, která z nich vám a vašemu mazlíčkovi nejvíc vyhovuje, doporučujeme zubní pastu TRAUMAPET stoma Ag.
Jak psovi zuby vyčistíme
Zuby psovi čistíme optimálně dvakrát denně, minimálně jednou denně. Na čištění zubů u psů není nic složitého a zvládne to opravdu každý. Pokud je pes klidnější, vystačíte si na čištění zubů sami. Pokud je neklidnější, je vhodnější čistit zuby s pomocníkem, který bude psa držet. Zuby čistíme jakoby ze strany, po nadzvednutí pysku. Abychom dosáhli nejvzdálenějších zubů, můžeme si pomoc prsty a psovi vytáhnout ústní koutek vzad. Při čištění zubů využíváme krouživé pohyby, klidně i na dáseň, kterou tak měkkým kartáčkem můžeme masírovat.
Doplňková péče o zuby
Doplňkovou péči nikdy neposkytujeme jako jedinou (není samotná tak účinná), ale je jenom jakýmsi doplňkem k péči základní. A co můžeme k samotnému čištění zubů dále používat k odstranění zubního plaku?
Něco na snadnější odstranění zubního plaku
Výrobky, které jsou určené pro snadnější odstranění zubního plaku, snížení množství bakterií v tlamě, zápachu z tlamy a míry zánětu dásní – řasa Kelpa od různých výrobců. Výrobky není doporučeno podávat dlouhodobě a vůbec se nedoporučuje podávat psům s problémy se štítnou žlázou. U nás v eshopu můžete vyzkoušet De Plague od firmy Nomaad a kelpu od firmy Dromy.
Pamlsky
Různé pamlsky, které by při kousání měly napomoci k odstranění zubního plaku (např. C.E.T, Orozyme, hlavice hovězích kostí s chrupavkou, Pedigree Dentastix, sušená kůže/uši).
Jak to funguje?
Vše co pes žvýká intenzivně delší dobu, čistí zuby přímo kontaktem (bohužel hlavně na skusných plochách, kde se zubním kamenem nebývá až takový problém) a zvyšuje i produkci slin, a proto zlepšuje samočistící schopnost dutiny ústní. Účinnost těchto přípravků při odstraňování zubního plaku je pouhých 20%.
Výplachy desinfekčními roztoky
Výplachy desinfekčními roztoky. Tyto roztoky snižují množství bakterií v tlamě, redukují množství zubního plaku a tím i snižují tvorbu zubního kamene. Omezují také zánět dásní a ozubice. Výplachy se používají po zákrocích v dutině ústní a jako doplněk k pravidelnému mechanickému čištění zubů.
Jak a čím vyplachujeme
Vhodné je tlamu vyplachovat alespoň 2x denně. Roztoků existuje celá řada – lidské (Cleandent, Corsodyl – pozor Corsodyl má tu nevýhodu, že plak zabarvuje do hněda a tak ho ještě více zviditelňuje) tak i zvířecí (Vet-Aquadent). Vet-Aquadent se podává do pití, a zvíře si tak desinfikuje tlamu sám nenásilně při každém napití. Účinnost desinfekčních roztoků v prevenci zubního kamene dosahuje 30%.
Má strava vliv?
Měkká strava tvorbu zubního kamene podněcuje mnohem více než strava tuhá (granule). Existují granule určené přímo pro psy a kočky s problémem nadměrného tvoření zubního kamene (např. Hill’s t/d, Eukanuba Dental care formula, Royal Canin dental). Účinnost krmení granulemi v prevenci vzniku zubního kamene se v klinických studiích pohybuje okolo 30%.
Zdroje
www.veterinarni-stomatologie.cz/
konzultace s MVDr. Tomáš Fichtel